PROSBA O VYPLNĚNÍ DOTAZNÍKU PRO OSOBY PŮSOBÍCÍ V OBLASTI VÝTVARNÉHO UMĚNÍ

Chcete s námi zlepšit postavení profesí spojených s oblastí volného výtvarného umění? Zajímá vás tzv. Status umělce?

Pokud ano, rádi bychom vás jménem Spolek Skutek a organizace Fair Art požádali o vyplnění následujícího dotazníku:

Jeho cílem je zmapovat, jak se umělci a umělkyně, kurátoři a kurátorky a kritici a kritičky (dále společně jako „umělec“) identifikují v rámci našeho právního systému. Zabere vám přibližně čtvrt hodiny, ale uděláme díky němu jeden důležitý krok ke zlepšení podmínek, v kterých žijeme a pracujeme.

Proč to po vás chceme? Vyhodnocené odpovědi poskytneme Ministerstvu kultury, které aktuálně připravuje návrh zákonné úpravy o „Statusu umělce“.

Co bude tato úprava a zákon obsahovat, jakým způsobem se v ní odrazí odlišnost práce v našem oboru, záleží ve velké míře na nás. Tento dotazník je způsobem, jak ministerstvo přesvědčit o existenci profese výtvarného umělce. Jedině bude-li alespoň rámcově vědět, kdo jsme zač, v jakých podmínkách žijeme a s čím se každý den potýkáme, tak pro nás může něco udělat. Dnes ale takové podklady bolestně chybí.

Dotazník je anonymní. V případě, že o problematice chcete být dále informování, zanechte nám, prosím, na konci dotazníku svoji e-mailovou adresu. Výstupy z dotazníku zveřejníme začátkem roku 2023 na webech Spolku Skutek a Fair Art.

Budeme Vám vděční, pokud naši prosbu a formulář rozšíříte mezi další představitele a představitelky našeho oboru.

V případě nejasností se na nás obraťte přes e-mailovou adresu spolekskutek@gmail.cz.


CZ / EN