Fair Art Festival 2019: právo umění, kulturní mobilita a fungování trhu s uměním se uskuteční mezi 25.-29. dubnem v Praze. Mezinárodní festival přináší sérii přednášek a workshopů se zahraničními hosty, zaměřující se na aktuální otázky ze světa umění v metropolích NYC a Řím. FAF je pořádán spolkem Fair Art ve spolupráci s ATI, UMPRUM, FAMU a spolkem Všehrd.
Fair Art je neziskovou organizací sdružující studenty, umělce i právníky, které spojuje snaha zpřístupnit současné české výtvarné scéně právní vědomosti související s uměleckou tvorbou. Kromě vzdělávací činnosti zajišťuje také právní podporu výtvarným umělcům a uměleckým institucím.
Naše příručka v praxi, tentokrát na půdě UMPRUM v nově vzniklém ateliéru FOTOGRAFIE II (ved. Václav Jirásek / Štěpánka Stein) v rámci praktického workshopu týkajícího se fotografie a práva. Ten se mjn. věnoval problematice licencí a zejména pak nastavení "obvyklých" licenčních odměn u fotografické volné a užité tvorby v tuzemsku a zahraničí (předn. Michal Adamovský, FAIR ART, FAMU).
Vydání příručky "Právo a umělecký svět. Základní otázky a pojmy práva duševního vlastnictví pro studenty uměleckých škol" bylo financováno MŠMT ČR v rámci centrálního rozvojového projektu Spolupráce dvou vysokých uměleckých výtvarných škol při tvorbě společného výukového modulu pro zvýšení uplatnitelnosti studentů.
Právní poradna Fair Art již od první vlny koronavirové pandemie pravidelně připravuje ve spolupráci s advokátní kanceláří MAAARS advokáti COVID-19 FAQ. Tedy přehled otázek a odpovědí týkající se nástrah nevyzpytatelné doby koronavirové pro umělce a další subjekty z kulturní scény. Vzhledem k četným přáním vytvořit podobný přehledný manuál i pro umělecké instituce, rozhodli jsme se vytvořit tento přehled dostupných dotačních programů ušitý na míru právě galeriím.
Vzhledem k velkému množství dotazů směřujících na poradnu Fair Art, které souvisejí s aktuální situací a dopady způsobenými COVID-19, jsme se rozhodli umístit odpovědi na nejčastější z nich do speciální rubriky věnované tomuto tématu.