Post-COVID-19: frekventované otázky a odpovědi právní poradny

Aktualizováno k 18. 4. 2024

V důsledku rostoucích cen energií či výpadků příjmů některých osob se můžeme setkat s případy, kdy umělcům někdo dluží, je ve výrazném prodlení s platbou dle faktury a nereaguje na zprávy. V souvislosti s tím přinášíme základní návod pro řešení takových situací:

Někdo mi dluží odměnu za zakázku, co mám dělat?

Rozhodně se aktivně písemnou formou (e-maily mohou být dostačující) domáhejte zaplacení. Vzhledem k tomu, že ekonomické problémy nyní potkávají velké množství lidí a firem, je rozumné pokusit se docílit dohody a nabídnout např. splátkový kalendář. Případně alespoň požádat o písemné prohlášení o uznání vaší pohledávky. Pokud klient nebude komunikovat, nezbyde než se obrátit na advokáta s žádostí o pomoc. Pokud je dlužník prokazatelně v prodlení, máte podle aktuální judikatury právo, aby Vám dlužník kromě pohledávky a úroků z prodlení nahradil i účelně vynaložené náklady na právní zastoupení při vymáhání pohledávky. Náhrada nákladů Vám přísluší tehdy, když pohledávka nemohla být vymožena bez právního zastoupení, a to i v případě, že nebyla podána žaloba. Náhrada Vám přísluší ve výši podle advokátního tarifu.

Co když mi někdo nezaplatí odměnu, a i přesto mé dílo dále užívá?

Pokud máte uzavřenou smlouvu, je dobré zjistit, jak je v ní taková situace řešena. Je-li poskytnutí licence podmíněno zaplacením odměny, jedná se o porušení autorského práva.

V první řadě oznamte písemně druhé straně, že je v prodlení se zaplacením a poskytněte dodatečnou přiměřenou lhůtu k nápravě s tím, že v opačném případě dojde k předčasnému ukončení smlouvy.  Pokud by i nadále po ukončení smlouvy dílo užívala, lze se domáhat např. dvojnásobku původní odměny z titulu bezdůvodného obohacení anebo se domáhat zdržení užívání vašeho díla.

V případě, že má druhá strana ekonomické potíže, je vhodné pokusit se, stejně jako u předchozí situace, docílit dohody a nabídnout např. splátkový kalendář. Případně alespoň požádat o písemné prohlášení o uznání vaší pohledávky.
Níže uvádíme aktuální odpovědi na některé konkrétní frekventované dotazy související s dotacemi a energetickou krizí:

-----------------------------

1. Jsou aktuálně platné nějaké programy podpory?

Do 31. 7. 2024 je stále otevřena výzva Design Credits, zaměřená na služby v oblasti designu. Více informací naleznete zde.

V současné době byl ukončen příjem žádostí k dotační výzvě „Kreativní vouchery II“ pro rok 2024, která představuje druhou ze tří fází iniciativy Kreativních voucherů, které probíhají v období 2023-2025. Příjem žádostí pro dotační výzvu „Kreativní vouchery III“ pro rok 2025 zatím nebyl spuštěn.

Kreativní vouchery představují formu finanční podpory pro malé a střední podniky s vlastním produktem na využití služeb subjektů působících v oblasti kreativních činností. Jde tedy zároveň o nepřímou podporu kreativců a umělců skrze malé zakázky. V minulých letech měli možnost malé a střední podniky obdržet dotaci ve výši 85 % na využití služeb kreativců a umělců v oblastech jako je fotografie, design, video, hudba či řemesla. Minimální výše voucheru byla 50 000 Kč bez DPH, maximální 150 000 Kč bez DPH.

Aby mohl podnik využít voucher na Vaše služby, musíte být zaregistrovaní v „Celostátní galerii kreativců“, která je veřejně dostupná zde. Kreativec (poskytovatel služeb) může poskytnout své služby max. 3 příjemcům voucheru.

Podmínky pro dotační výzvu „Kreativní vouchery III“ pro rok 2025 by měly být stejné či velmi podobné.

Více informací o Kreativních voucherech obecně naleznete zde.

2. Nemám dostatek prostředků, abych zaplatil nájem bytu či zálohy na energie. Jak mám postupovat?

Zaprvé se pokuste písemně a slušně požádat majitele o dočasné snížení nájmu, nic za to nedáte. Nebo mu třeba nabídněte některé své výtvarné dílo. Kupodivu už víme o řadě případů, kdy taková nabídka fungovala.

Pokud nebudete úspěšní, máte další možnosti.

Nájemce bytu (a také podnájemce a uživatel bytu na základě služebnosti užívání bytu) má možnost požádat o příspěvek na bydlení. Příspěvek na bydlení je dávka, která přispívá osobě/rodině při úhradě nákladů souvisejících s bydlením. Podmínkou výplaty příspěvku není trvalý pobyt v užívaném bytě. Nájemce má na příspěvek nárok, jestliže náklady na bydlení převyšují 30 % čistého příjmu rodiny a zároveň těchto 30 % rozhodného čistého příjmu rodiny není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Jde o tabulkové náklady na bydlení, které se liší podle počtu osob přihlášených k trvalému pobytu v bytě a místa pobytu. Žádost se podává 1 x ročně, nárok lze uplatit až 3 měsíce zpětně.

Podrobné informace poskytují stránky Ministerstva práce a sociálních věcí.

Na internetu je možné nalézt volně dostupné online kalkulačky, které za vás výši příspěvku spočítají, např. zde.

 

3. Mám kromě příspěvku na bydlení ještě nějaký další nárok na peněžitou podporu?

V případě, že se ocitnete v situaci, kdy váš příjem klesne pod životní minimum, máte nárok na opakovanou dávku – příspěvek na živobytí.

Formulář a další informace naleznete zde.

 

4. Nemám na nájem ateliéru, co v takové situaci dělat?

V tomto případě je třeba řešit situaci přímo s pronajímatelem prostor a například zažádat o snížení nájmu z důvodu současné krizové situace. Pokud v ateliéru zároveň nebydlíte, nelze v souvislosti s ateliérem využít příspěvek na bydlení. Občanský zákoník opravňuje smluvní stranu žádat o změnu smlouvy, pokud nastane nepředvídatelná změna okolností, která výrazně jednu ze stran znevýhodňuje. To platí jenom v případě, kdy v nájemní smlouvě není tato možnost předem vyloučena. I v takovém případě bychom doporučovali se na pronajímatele obrátit.

Dále je možné využít jednorázové dávky MOP – mimořádné okamžité pomoci. Formulář žádosti je dostupný zde.

 

5. Jak je to s platbou na sociální a zdravotní pojištění?

Momentálně nejsou v účinnosti žádné úlevy či prominutí z placení minimálních odvodů, jak tomu bylo v minulosti.

Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění OSVČ (v případě tzv. hlavní činnosti) činí v roce 2024 u sociálního pojištění částku 3 852 Kč a u zdravotního částku 2 968 Kč.

Zálohu na sociální pojištění v nové výši je třeba uhradit poprvé v měsíci, v němž odevzdáte přehled o příjmech a výdajích za předchozí rok.

V případě, že jste se ve lhůtě do dne 10. 1. 2024 přihlásili k paušální dani, zahrnující i platby povinného pojištění, částka činí 7 498 Kč měsíčně.

 

6. Mám nárok na nějaké úlevy týkající se daně z příjmů?

V současné době nejsou stanoveny žádné úlevy na dani z příjmů, ani na jejích zálohách.

 

7. Přemýšlím o půjčce. Existuje něco, na co si mám dát pozor?

POZOR NA LICHVÁŘSKÉ PŮJČKY! Doporučujeme se velkým obloukem vyhnout půjčkám, mohly by Vás vzhledem k extrémně vysokým úrokům a sankcím (většinou „malým písmem pod čarou“) dostat po zdánlivě rychlém vyřešení nouze do ještě větších problémů. V případě půjčky budete pravděpodobně ručit veškerým majetkem. Pečlivě proto zvažte, zda si podobné riziko můžete dovolit a hlavně, zda budete moci půjčku i při krizovém scénáři splácet.

 

8. Dostal jsem se do finanční tísně a dlužím jiným, co mohu dělat?

Ze všeho nejdříve se pokuste s věřitelem domluvit. Pokuste se s ním dohodnout na odkladu splatnosti faktur nebo na úhradě dluhu ve splátkách. V úvahu přichází i započtení vzájemných plnění.

Doporučujeme přistoupit k řešení věci proaktivně!

 

9. Jsem v exekuci a výpadkem práce to bude pro mě katastrofa, co s tím?

Kdo se bez své viny přechodně ocitl v takovém postavení, že by pro něj nebo jeho rodinu mohlo okamžité provedení exekuce znamenat zvlášť nepříznivé následky, má možnost žádat o odklad exekuce. Žádost se podává exekutorovi a je v ní třeba vylíčit a doložit významné zhoršení ekonomické situace vlivem současné krize. Vzory podání jsou k dispozici zde.

 

10. Jsem v insolvenci a nebudu mít na povinné splátky, co můžu dělat?

V případě konkurzu či osobního bankrotu může dlužník, dostane-li se vlivem mimořádné situace do obtíží, požádat o snížení výše měsíčních splátek nebo přerušení splácení. Žádost se podává na insolvenční soud, který vede příslušné insolvenční řízení.

Vzorové formuláře žádosti jsou dostupné zde.

 

-----------------------------

POKUD JSTE JIŽ ZE VŠECH POPSANÝCH PROGRAMŮ A DOTACÍ ZMATENI, zde je alespoň malá pomoc v podobě COVID kalkulačky, pomocí které můžete spočítat svou finanční podporu.

-----------------------------

Další oblasti programů podpory, které jsou diskutovány, ale nejsou ještě příslušnými autoritami schváleny, budeme průběžně doplňovat.

Velké poděkování za vznik tohoto stručného manuálu patří naší spolupracující advokátní kanceláři MAAARS advokátiInstitutu umění - Divadelnímu ústavu a Nadačnímu fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR - ochrannému svazu autorskému, z.s.

CZ / EN